اخبار

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
بدینوسیله به اطلاع کلیه اعضای محترم می‌رساند *مجامع عمومی عادی و فوق العاده انجمن روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ راس ساعت ۱۴ در اتاق بازرگانی تهران سالن امین الضرب* برگزار خواهد گردید .    
مهلت ارسال فرم های زیر ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
اطلاعیه1-معرفی_نماینده_مجمع_07اسفند_1402-page-001.jpg
 فرم_تقاضای_کاندیداتوری-_اطلاعیه_2-page-002.jpg

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شرکت های صنعت آب وفاضلاب به نقل از میدل ایست مانیتور، خالد شِمال، سخنگوی وزارت آب عراق، اعلام کرد که حجم ذخایر آبی این کشور نسبت به سال گذشته نصف شده و به کمترین میزان در تاریخ عراق رسیده است.

وی گفت: میزان آب موجود در دو رودخانه دجله و فرات در حال حاضر کمتر از میزان مورد نیاز برای ادامه برداشت از دو رودخانه مذکور است. به عنوان مثال آب ورودی به سد موصل که روی رودخانه دجله زده شده 275 مترمکعب در ثانیه است و این در حالی است که آب خروجی از این سد 400 مترمکعب در ثانیه است. از سوی دیگر ورودی سد حدیثه روی رودخانه فرات نیز 153 مترمکعب در ثانیه است اما خروجی آن 200 مترمکعب برآورد می‌شود.

اوایل سال جاری وزارت آب عراق اعلام کرد که درحالی‌ که این کشور در سال 2020، 60 میلیارد مترمکعب ذخایر آب داشته، این رقم به 7 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

به گفته شِمال؛ حجم این ذخایر هم‌اکنون به 5 میلیارد مترمکعب رسیده است.

ماه گذشته میلادی نیز وزارت آب عراق اعلام کرده بود که نسبت به چند سال اخیر جریان آب در دو رودخانه دجله و فرات 70 درصد کاهش یافته است.

تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، ساخت سد در بالادست رودخانه‌های دجله و فرات توسط ترکیه و روش‌های سنتی آبیاری در کنار نبود برنامه برای مدیریت بلندمدت منابع آبی این کشور از جمله دلایل بحران کنونی آب در عراق است که زندگی هزاران نفر در مناطق حاشیه‌ای این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دچار مشکل کرده است.

 

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شرکت های صنعت آب وفاضلاب به نقل ازایرنا "محمد کرمی" روز یکشنبه در جریان بازدید از روند پیشرفت طرح تأمین آب اضطراری منطقه سیستان و زاهدان که با همراهی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان صورت گرفت، بیان کرد: با توجه به شرایط سیستان و بلوچستان از نظر آبی و با وجود هزینه‌ بر بودن اجرای طرح‌های آبرسانی، اقداماتی در چند مرحله و سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای تأمین آب پایدار در این استان در حال انجام است.

وی تامین آب منطقه سیستان و شهر زاهدان را از طرح‌های اولویت‌دار دولت اعلام کرد و افزود: با وجود همه تنگناهای اجرایی، تاکنون هیچ بخشی از پروژه‌ها تعطیل نشده که نشان از توجه متولیان به این امر مهم است.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با اشاره به پیگیری جدی حقابه ایران از رودخانه هیرمند اظهار کرد: اجرای طرح‌های آبرسانی در منطقه باعث نمی‌شود که پیگیری حقابه از دستور کار دولت خارج شود.

وی تاکید کرد: علاوه بر اینکه پیگیری حقابه به قوت خود باقی است، همه برای تامین آب آشامیدنی سیستان از سایر منابع آبی، پای کار هستند و طرح‌هایی در نقاط مختلف در حال برنامه‌ریزی و اجراست.

کرمی با اشاره به اجرای بزرگترین طرح آبرسانی در حوزه روستایی کشور نیز گفت: این استان بالاترین تعداد روستاهای قرارداد آبرسانی کشور را به خود اختصاص داده و از شروع طرح تاکنون بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری خطوط انتقال و شبکه توزیع اجرا شده است.

به گفته وی در قالب اعتبارات محرومیت‌زدایی قرار است مشکل آب آشامیدنی یک‌هزار و ۷۵۱ روستای سیستان و بلوچستان برطرف شود که امیدواریم تا پایان کار دولت سیزدهم این طرح نیز تکمیل و مردم از ثمرات آن بهره‌مند شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به طرح انتقال آب از دریای عمان به عنوان یکی دیگر از طرح‌های مهم دولت در این استان افزود: شیرین‌سازی آب دریا در بسیاری از کشورها رایج بوده و یکی از ظرفیت‌های تامین آب محسوب می شود، انتقال آب از دریای عمان طرحی کاملا پایدار بوده که در راستای اجرای آن تاکنون سه کارگاه در بخش لوله‌گذاری ایجاد شده و در حال تجهیز است.

وی ادامه داد: در همین راستا چهار کارگاه دیگر هم بزودی شروع به فعالیت خواهند کرد و علاوه بر این احداث آبگیر در سواحل مَکُران در حال انجام است.

کرمی با تاکید بر اینکه تامین آب پایدار مستلزم منابع آبی پایدار است، ابراز امیدواری کرد: با تکمیل تمامی طرح‌های آبرسانی مسیر توسعه سیستان و بلوچستان هموار شود و دیگر نگرانی درباره منابع آبی و خدمات‌رسانی پایدار وجود نداشته باشد.

مقام عالی دولت در سیستان و بلوچستان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص امیدآفرینی افزود: وظیفه داریم ضمن این که همیشه برای خدمت رسانی به مردم حاضر باشیم، با تبیین خدمات نظام جمهوری اسلامی امید را به جامعه تزریق کنیم.

 

انتهای پیام/

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شرکت های صنعت آب وفاضلاب به نقل ازایرنا علیرضا عباس‌زاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران به تشریح برنامه تامین آب بلندمدت استان از دریای عمان و خلیج فارس توسط دولت پرداخت و گفت: مسیریابی انتقال آب در حوزه سرزمینی خراسان جنوبی توسط این پیمانکاران از سربیشه تا نهبندان و از نهبندان تا قاینات در حال انجام است.

وی به راهکارهای دولت سیزدهم برای تامین آب بلندمدت استان اشاره کرد و گفت: برای این منظور انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان برای خراسان جنوبی در دستور کار قرار گرفته و اجرای این طرح‌ها مصوب شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: خط دوم انتقال آب از خلیج فارس و خط چهارم انتقال آب از دریای عمان برای خراسان جنوبی مصوب شده که البته در مراحل اجرا انتقال آب از دریای عمان با اولویت دنبال می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه خط انتقال آب از دریای عمان نسبت به طرح انتقال آب خلیج فارس باید مسیر هموارتری را طی کند از طرفی کم هزینه‌بر است، باعث شده که اجرای این طرح برای تامین آب شرق کشور و خراسان جنوبی در اولویت قرار گیرد.

عباس‌زاده با بیان اینکه طرح انتقال آب از دریای عمان برای خراسان جنوبی اجرایی‌تر تشخیص داده شده و در اولویت قرار گرفته است گفت: براساس توبوگرافی (عارضه نگاری) مسیر، انتقال آب از دریای عمان برای استان راحت‌تر و به صرفه‌تر است، در حالی که برای انتقال آب از خلیج فارس به استان، منطقه کوهستانی در مسیر قرار دارد که روند اجرای طرح را با تاخیر مواجه خواهد کرد.

وی ادامه داد: برآورد کارشناسان این است که انتقال آب از دریای عمان برای خراسان جنوبی آسان‌تر است از طرفی دریای عمان به آب‌های آزاد متصل است و مسائل زیست محیطی کمتری دارد بنابراین اولویت دولت این شده که انتقال آب از دریای عمان برای مناطق شرقی مدنظر قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: در فاز اول ۶۰ میلیون متر مکعب و در افق طرح تا ۱۸۰ میلیون متر مکعب امکان تامین آب از طریق خط انتقال آب از دریای عمان برای خراسان جنوبی وجود دارد و قیمت تمام شده این آب با توجه به اجرای خط انتقال و شیرین سازی، گران است.

وی بیان کرد: طول این خط بیش از هزار و ۸۰۰ کیلومتر است که ۵۰۰ کیلومتر آن در حوزه سرزمینی خراسان جنوبی اجرا خواهد شد.

عباس‌زاده با اشاره به اینکه افق اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی ۱۴۰۴ است افزود: خطوط فرعی انتقال آب برای همه شهرستان‌های استان در نظر گرفته شده و از مزایای این طرح برخوردار خواهند شد.

وی عنوان کرد: همچنین در چند روز آینده به همراه استاندار خراسان جنوبی و مجری این طرح در داخل استان بازدید خواهیم داشت.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: انتقال آب از دریای عمان طرحی مهم، حیاتی و هزینه‌بر است که در دستور کار دولت سیزدهم برای تامین آب شرق کشور قرار گرفته و این آب ابتدا برای مصرف صنایع پیش‌بینی شده‌ که نیاز اصلی ما برای توسعه سرمایه گذاری و اقتصادی خراسان جنوبی رفع خواهد شد.

وی تامین آب را از موضوع محوری تامین امنیت منطقه دانست و اضافه کرد: تامین آب برای فلات مرکزی ایران و استان‌های شرقی کشور به دلیل مسائل اقلیمی بسیار مهم است.

عباس‌زاده همچنین با تاکید بر رعایت الگوی مصرف آب در خراسان جنوبی به دلیل کم آبی اظهار داشت: ما در استان از منابع آب سطحی محروم هستیم و بیش از ۹۹ درصد منابع آبی خراسان جنوبی از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود.

وی با اشاره به کاهش ۱۷ درصدی بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۱) نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته گفت: بارندگی‌های استان نسبت به میانگین بلندمدت هم ۳۱ درصد کاهش دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در مقایسه دو دوره ۲۰ ساله اخیر در استان (۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰ در مقایسه با ۱۳۸۰ تا ۱۴۰۰) حداقل ۲۳ درصد کاهش بارندگی را داریم که نشان از تجریه یک دوره شدید خشکسالی دارد و هر سال شدت خسارت ناشی از خشکسالی بیشتر می‌شود.

 

انتهای پیام/

Search