اخبار

ذخایر آبی عراق به کمترین سطح تاریخ این کشور رسید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شرکت های صنعت آب وفاضلاب به نقل از میدل ایست مانیتور، خالد شِمال، سخنگوی وزارت آب عراق، اعلام کرد که حجم ذخایر آبی این کشور نسبت به سال گذشته نصف شده و به کمترین میزان در تاریخ عراق رسیده است.

وی گفت: میزان آب موجود در دو رودخانه دجله و فرات در حال حاضر کمتر از میزان مورد نیاز برای ادامه برداشت از دو رودخانه مذکور است. به عنوان مثال آب ورودی به سد موصل که روی رودخانه دجله زده شده 275 مترمکعب در ثانیه است و این در حالی است که آب خروجی از این سد 400 مترمکعب در ثانیه است. از سوی دیگر ورودی سد حدیثه روی رودخانه فرات نیز 153 مترمکعب در ثانیه است اما خروجی آن 200 مترمکعب برآورد می‌شود.

اوایل سال جاری وزارت آب عراق اعلام کرد که درحالی‌ که این کشور در سال 2020، 60 میلیارد مترمکعب ذخایر آب داشته، این رقم به 7 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

به گفته شِمال؛ حجم این ذخایر هم‌اکنون به 5 میلیارد مترمکعب رسیده است.

ماه گذشته میلادی نیز وزارت آب عراق اعلام کرده بود که نسبت به چند سال اخیر جریان آب در دو رودخانه دجله و فرات 70 درصد کاهش یافته است.

تغییرات آب و هوایی، خشکسالی، ساخت سد در بالادست رودخانه‌های دجله و فرات توسط ترکیه و روش‌های سنتی آبیاری در کنار نبود برنامه برای مدیریت بلندمدت منابع آبی این کشور از جمله دلایل بحران کنونی آب در عراق است که زندگی هزاران نفر در مناطق حاشیه‌ای این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دچار مشکل کرده است.

 

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Search