اخبار

آخرین اخبار درباره صنعت آب و فاضلاب و صنایع وابسته را از اینجا پیگیری کنید

27 اسفند 1396 منتشرشده در اخبار صنفی

خالدی سردشتی: کارگروه سازگاری با کم‌آبی نقش کاربردی در مدیریت بحران آب دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: کارگروه سازگاری با کم آبی می تواند نقش کاربردی در حوزه مدیریت آب داشته باشد و اینکه یک جمع نخبه برای کشور به صورت واحد تصمیم بگیرند، ضرورت دارد.

محمد خالدی سردشتی درباره تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در دولت، بیان کرد: یکی از مسائل حاد و کلیدی و یا بحرانی کشور، آب است. اگر رنکینگ را نیز نگاه کنیم، آب در بالای جدول قرار دارد و جزء مسائل استراتژیک کشور است. بنابراین تشکیل کارگروه مدیریت بحران آب و سازگاری با کم آبی و اینکه یک جمع نخبه برای کشور به صورت واحد تصمیم بگیرند، ضرورت دارد و این کارگروه باید به بحرانی بودن مسئله آب و این نکته که ما جزء کشورهای کم آب و نیمه خشک هستیم، توجه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه «مسئله آب باید در اولویت برنامه ریزی‌های کشور قرار گیرد» تصریح کرد: با توجه به اهمیت و استراتژیک بودن مسئله آب در کشور باید امروز در این زمینه به فکر باشیم تا در 10 سال آینده به دنبال جابه جایی و یا ایجاد مشکل در تامین آب شرب نباشیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه «امروز در مجلس نمایندگان بعضی از استان ها می گویند آب استان ما جا به جا نشود، از طرف دیگر نمایندگان بعضی از استان ها می گویند ما آب نداریم» خاطرنشان کرد: بنابراین شکل گیری یک مجموعه تصمیم گیر قوی و دلسوز ضرورت دارد. نهادهای حاکمیتی نیز باید نقش پررنگی داشته باشند تا تصمیمات گرفته شده در این کارگروه عملیاتی شوند.

وی افزود: برنامه ریزی در این حوزه یعنی تامین آب در همه جای کشور با در نظر گرفتن اینکه تامین آب شرب هم هزینه‌بر است و هم نیازمند کار کارشناسی شده است. در این زمینه در درجه اول باید کار کارشناسی انجام شود به خصوص اینکه در خیلی از مناطق کشور نیاز به جابه جایی و نقل و انتقال است باید این مسئله را نیز در نظر گرفت که ذیل این مسئله، مسائل اجتماعی و تنش هایی به وجود می آید. این کارگروه اگر نقش راهبردی داشته باشد، ضرورتش بر کسی پوشیده نیست.

نماینده مردم لردگان در مجلس، گفت: زمانی این بحث مطرح بود که وزارت نیرو باید تفکیک شود و مسئله آب با محیط زیست ادغام شود. اینکه آب از وزارت نیرو جدا شود و با محیط زیست یک کاسه شود می تواند منجر به گرفتن تصمیمی واحد در حوزه آب در کشور شود. البته این تفکیک اگر به صورت اصولی انجام شود به نفع کشور خواهد بود.

مدیر وبسایت

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.