اخبار

آخرین اخبار درباره صنعت آب و فاضلاب و صنایع وابسته را از اینجا پیگیری کنید

05 اسفند 1396 منتشرشده در اخبار صنفی

نظرات کارشناسان در رابطه با کارایی کنتورهای هوشمند در عمل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظرات برخي از مديران از استان‌های مختلف توسط یکی از پیشکسوتان عرصه تعادل بخشی و آب های زیرزمینی اخذ شده 

در این گزارش نظرات برخي از مديران از استان‌های مختلف توسط یکی از پیشکسوتان عرصه تعادل بخشی و آب های زیرزمینی اخذ شده که با توجه به اهمیت نقش کنتورهای هوشمند در طرح تعادل بخشی، در ادامه گزیده ای از آنها را می خوانیم:

*از مدیران آب منطقه ای همدان: خیر، این طور نیست (عدم کارایی کنتورها) و این موضوع نیاز به کار کارشناسی دارد.

*از مدیران آب منطقه ای خراسان جنوبی: خیر، (عدم کارایی کنتورها) صحت ندارد. در تایید این مطلب اینکه علی رغم خشسکسالیهای شدید ۳ساله اخیر،کلی بهبود کسری  مخزن و کاهش مصرف انرژی در استان داشته ایم که مستندا مورد تایید شرکت توزیع برق هست. ما از سال 92 تا الان، ۱۷درصد کاهش مصرف آب و حداقل ۲۱درصد کاهش مصرف برق در استان داشته ایم.

*از مدیران آب منطقه ای سمنان: در استان سمنان بیش از 80 درصد چاههای کشاورزی با برق 3 فاز کنتور نصب شده واقعیت عملکرد مناسب بوده و با شارژ کردن امکان مدیریت مقدور است مشکل اصلی عدم وجود متولی بهره برداری از کنتورها در شرکتهای آب منطقه ای است و باید همانند شرکت توزیع برق معاونت یا مدیریت دیسپاچینگ کنتورها در چارت تشکیلاتی آبهای منطقه ای بوجود بیاید و کلیه کارهای تصدی گری کنتور نیز به بخش خصوصی واگذار گردد تا حاصل آن شارژ مداوم کنتور آنهم نه برای اخذ جریمه بلکه مدیریت برداشت باشد.

* از مدیران آب منطقه ای خراسان رضوی: هر چند در این گفتار (پیامی که از سوی یکی از نیروهای گشت و بازرسی درج شده بود) اغراق شده ولی واقعیت اینست که با وضعیت اعتبارات و تخصیص تعادل بخشی عملا نظارت نگهداری و کنترل کنتورها کمرنگ شده و ادامه این روند منجر به شکست پروژه خواهد شد.خلاصه بهره برداری کنتورها نیازمند ساز و کار و اعتبار است و نصب آنها به تنهایی نمی تواند پایدار باشد.

* از مدیران آب منطقه ای اردبیل: ما چنین اجازه ای (دور زدن کنتورها) را تا بحال به افراد مخرب نداده ایم  چون از این سیستم بصورت منطقی بهره برداری ونگهداری میکنیم.

* از مدیران ستادی حوزه آب های زیرزمینی: هر سيستمي بايد نگهداري شود. نظارت شود و جلوي تخريب ان گرفته شود.هيچ بهره برداري يا بطور كلي هيچ بشري به ويژه ما ايراني ها از دادن اطلاعات شفاف و كنترل شدن طفره مي رويم خصوصاً اگر از ان نفع اني هم داشته باشيم.

* از مدیران آب منطقه ای اصفهان: مطلب درخصوص کنتورهای رهروان سپهر تا حدودی صادق است.اما برای قضاوت صحیح بایستی به این سوال پاسخ دهیم که چه پیشنهاد  جایگزینی داریم درمقابل جایگزین"هیچ"همین کنتورها ابزار کنترلی هستند . درشرايط بحرانی فعلی منابع اب هرنوع ابزار کنترلی ما را میتواند به بخشی از اهدافمان برساند.

* از مدیران آب منطقه ای آذربایجان شرقی: این مطلب ( عدم کارایی کنتورها) در استان ما صادق نیست.

همچنین دیدگاه‌های کارشناسی متعددی در اختیارمان قرار گرفت که در ادامه و در چند پیام، گزیده ای از آنها می‌آید:

*آنچه را که دوست محترم مان در رابط با ناکارامدی کنتورهای هوشمند ابراز مینمایند بیشتر نپذیرفتن طرح و کنتورهای هوشمند بمثابه کنترل کردن برداشتها است. سخن در مورد ایجاد اجبار از طریق نصب و در غیرنصب، از طریق قطع برق است و شکستن کنتور و بازگذاشتن راه گرد و خاک و...اینجا نه پذیرفتن توجیه نشدن به هر علت حرف اول رامیزند نه کارایی کنتورهای هوشمند. ما درمه ولات نزدیک به یک دهه است کنتور هوشمند داریم و چهارماه خاموشی مدیریت و کنترل میشود و چنین مواردی را نفهمیده ام.

*در خصوص مطلب ذکر شده توسط یکی از نیروهای گروه گشت و بازرسی  و پاسخ برخی مدیران شرکتهای آب منطقه ای به استحضار می رسانم در استان همدان تعدادی از کنتورها توسط برخی از کشاورزان از مدار خارج گردیده است و بیش از 60 درصد چاهها هم  فاقد کنتور بوده و حداقل نصف کنتورهای نصب شده هم غیر فعال هستند. همچنین افرادی کنتورهای آنها فعال بوده و به دلیل اضافه برداشت سهمیه شارژ آنها به اتمام می رسد با پرداخت پول هر مقدار که کشاورز دلش بخواهد کارتش شارژ می شود بنابراین با این حساب تکلیف کنتورها روشن و میزان کارایی آنها در حال حاضر مشخص است . آیا با پرداخت جریمه و خسارت به آبخوان و شارژ کارتهای هوشمند از اضافه برداشت چاهها جلوگیری شده است؟ لذا تا زمانی که اقدام فوری در جهت انسداد کلیه چاههای غیرمجاز و نصب کنتور برای کلیه چاههای مجاز صورت نگیرد روند نابودی دشتها ادامه خواهد داشت.

*بنده از کارشناسان کنتور هوشمند امور آب مشهد هستم. میخواستم در خصوص اظهار نظر  یکی از کارشناسان در مورد کنتور هوشمند پاسخ بدهم.

۱- مقدار مصرف هر چاه مجاز را چه از نظر حجم و چه ساعت کار کنتور مشخص میکند نه فرد حتی کارشناس.

۲- هر وسیله ای امکان خرابی آن هست اما کیفیت آنها بستگی به شرکت سازنده و اینکه مورد تایید وزارت نیرو میباشد دارد اگر رابطه ای تایید نشوند.

۳- اگر مالکین طبق دستورالعمل از کنتور بهره برداری کنند و طبق ضوابط عمل کنند، نه دشت متضرر میشود نه بهره برداران چاه ها . البته باید گفت هر طرحی در زمان مراحل آغازین مشکلاتی پیش رو خواهد داشت که برنامه ریزی وقانون گذاری قابل حل خواهد بود.

۴- اگر چنانچه کسی تخلف کند و کنتور را دستکاری کند , با بازدیدکارشناس قابل شناسایی خواهد بود ( اگر جهت تسهیل شناسایی به کارشناس بها داده شود و وسایل مورد نظر آن تأمین شود )، البته اگر قوانین باز دارنده وضع و جریمه گذاشته شود از دستکاری کنتور جلوگیری میکند.

طرحی که هنوز کامل اجرا نشده چگونه میتوان آن را شکست خورده  نامید.

به نظر من هم تعامل در هر کاری بهتر از هر راهی هست اما در جایی که تعامل اهداف را پیش نمیبرد، قوانین باعث پیش برد اهداف میشود. البته ناگفته نماند تنها راه سهمیه بندی آب حجمی از طریق کنتور امکان پذیر می باشد.

*من هم با یک نفر برق کار فوق دیپلم صحبت می کردم. ایشان می گفت فقط با جدا کردن یک سیم، میشود کنتور هوشمند را بیهوش کرد به طوری که کارشناسان آب منطقه ای هم متوجه نشوند. اگر قرار است کاری را زوری انجام دهند باید زور خیلی پرزور باشد. ضمنا یک سوال: جریمه ها به چه حسابی واریز میشود؟ و صرف چه کاری می شود؟ می دانید جریمه های هر چاه میلیونها تومان است؟دیروز با یکی از افراد یک شرکت زیر مجموعه ..... صحبت می کردم، می گفت  برای یک دوره سه ساله !!!!(مگر قرار نبود فقط یک دوره باشد؟)  800 میلیون برایشان جریمه اضافه برداشت صادر شده است.

*روش دیگر دور زدن کنتورها گرفتن انشعاب آب قبل از کنتور هست که ظاهرا به وفور انجام شده ومیشود. از سال ۹۴ که اجرای طرح شروع شده هیچ تغییری نسبت به قبل ایجاد نشده. فقط کنتور نصب شده وتابحال یک مورد قطع برق صورت نگرفته.

*در رابطه با این که برخی از مدیران آب های منطقه ای، گفته اند که در استان آن ها کنتورها خیلی هم خوب عمل می کنند و مشکلی وجود ندارد، بنظر می رسد آن ها چون مستقیما مسئولند نمی توانند درست ارزیابی کنند و اگر بشود ساز و کار کمک نظارتی را توسط سازمان های مردم نهاد شکل داد، به خاطر بی طرفی شاید خوب باشد.

مدیر وبسایت

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.