اخبار

آخرین اخبار درباره صنعت آب و فاضلاب و صنایع وابسته را از اینجا پیگیری کنید

02 اسفند 1396 منتشرشده در اخبار صنفی

تامین آب شرب شهری و روستایی در اولویت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قائم مقام وزیر نیرو از تخصیص 50 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای بهسازی و پایداری بخش برق در خوزستان خبر داد.

ستار محمودی در حاشیه کلنگ زنی یک پست 132کیلوولت در اهواز در جمع خبرنگاران درخصوص تخصیص حقآبه 600 میلیون متر مکعبی ویژه محیط زیست خوزستان اظهار کرد: هرگونه تخصیص آب برای وضعیت های دیگر، نیازمند انجام تنظیمات و برنامه ریزی درخصوص مصرف در آن نقطه است.
وی گفت: وزارت نیرو مانند بانکداری است که ورودی و خروجی و تضمین سرمایه آب را بر عهده می گیرد بنابراین با دقت خاصی نظرات کارشناسی را مورد توجه قرار می دهد.
وی ادامه داد: خوزستان هم اکنون با معضل گرد و غبار روبه رو است، بنابراین اگر شیوه های کار در تنظیم میزان مصرف آب در بخش های مختلف به این سو حرکت کند و درصدی از منابع آب تامین شود، این منابع در اختیار وزارت جهادکشاورزی برای کشت و سازمان محیط زیست برای حقآبه ها قرار می گیرد.
قائم مقام وزیر نیرو همچنین درخصوص بحث انتقال آب به عنوان مهم ترین دغدغه مردم خوزستان گفت: وزارت نیرو در سال های گذشته سیاستگذاری را در خصوص انتقال آب مکتوب کرد که بر اساس آن انتقال آب تنها برای مصارف شرب بوده و تاکنون این روند ادامه دارد.
وی ادامه داد: خشکسالی تمام حوضه های بالادست، میان دست و پایین دست را با مشکل روبه رو کرده و بنابراین در این شرایط، انتقال آب موضوعیتی نداشته و اقدام جدیدی هم در این خصوص آغاز نشده است.
محمودی یادآور شد: وضعیت کنونی آب و هوایی نشان می دهد که سال آبی 97 - 96، سال بدی در زمینه خشکسالی بوده و برنامه ریزی ها در زمینه آب و برق به شکلی ویژه توسط وزارت نیرو به ویژه برای خوزستان پیگیری می شود.

تامین آب در حوزه های شرب، صنعت و کشت های بلندمدت
قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر تامین صد درصدی آب در حوزه های شرب، صنعت و کشت های بلندمدت عنوان کرد: تامین آب شرب شهری و روستایی در اولویت قرار دارد و با وجود تنگناهای موجود، آب مورد نیاز برای خوزستان در این سه زمینه تامین خواهد شد.
وی ادامه داد: تامین آب برای سایر کشت ها به شرایط آب و هوایی بستگی دارد که با همکاری سایر ارگان های مربوطه از جمله وزارت جهاد کشاورزی و شورای آب در استان صورت می گیرد.
محمودی با اشاره به برنامه ریزی ها در خصوص کنترل کیفی آب گفت: بحث کیفیت آب رودخانه کارون و نیز شرب خوزستان بسیار مهم بوده و با سرمایه گذاری صورت گرفته امسال، تلاش شد شرایط به ویژه در بحث آب شرب بهبود یابد.
وی ادامه داد: آزمایشگاه های بسیار مدرنی برای سنجش و کنترل کیفیت آب شرب ایجاد شده و برای رودخانه کارون نیز برنامه ریزی شده با کمک سازمان حفاظت از محیط زیست با داده ها، اطلاعات و مجموعه پایش ها، کیفیت رود کارون برای مصارف دیگر حفظ شده و شرایط آن بهبود یابد.

نگاه وزارت نیرو به خوزستان
قائم‌مقام وزیر نیرو همچنین در واکنش به پرسش "نگاه وزارت نیرو به خوزستان" گفت: خوزستان یکی از مناطق مهم برای کشور بوده و دولت همواره توجه ویژه ای به این خطه داشته است.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو در حوزه آب و برق، با درک شرایط کنونی خوزستان و ضرورت توسعه و پایداری آن در این استان گام های خوبی را در گذشته برداشته و طرح های خوبی مانند طرح آب غدیر و طرح آبرسانی به شرق خوزستان به مرحله اجرا درآمده است.
محمودی بیان کرد: در خصوص برق نیز برنامه ریزی و سرمایه گذاری خوبی از جمله در بحث زیرساخت های تامین برق، تعویض مقره ها، پوشش RTV بخش هایی از مقره ها، شستشوی شبکه و سیستم های مدیریت بر خط و به روز، در دولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در سطح ملی کار برای تامین از منابع عمومی دولت، فاینانس، بانک توسعه اسلامی و منابع ارزی به شدت پیگیری می شود و ضروری است تا مقامات خوزستان به ویژه استاندار و نماینده ولی فقیه به حمایت خود از صنعت آب و برق ادامه داده و با تمهیداتی از جمله در اختیار گذاشتن زمین مورد نیاز، تسهیلات و امکانات موضوع را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به تخصیص 50 میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای بحث برق در خوزستان گفت: این میزان اعتبار قرار است برای سال آینده با کمک مجلس و دولت و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه برای کارهای ضروری و مهم برق در خوزستان سرمایه گذاری شود.
وی در ادامه افزود: ایجاد 14 پست GIS در خوزستان پیش بینی شده که تعدادی از آنها در مرحله مناقصه قرار دارند و امید است با تکمیل آنها بخشی از مشکل خوزستان در زمینه برق مرتفع شود.

ضرورت حرکت به سمت انرژی های نو در کشور
محمودی با تاکید بر ضرورت حرکت به سمت انرژی های نو در کشور، یادآور شد: با توجه شرایط موجود و تجربیات پیش آمده، نگاه به آینده این است که سهم بیشتری از انرژی های خورشیدی به عنوان انرژی تجدید پذیر برای خوزستان دیده شده و همسان سازی و هم خوانی بین انرژی برق آبی و سوخت فسیلی(حرارتی) ایجاد شود.
وی گفت: در تلاش هستیم با رعایت جنبه های پدافند و غیرعامل خوزستان، در زمان رویارویی با خشکسالی، با انرژی های تجدیدپذیر و پراکنده، زمینه این پدافند را محکم و مولفه های کاهشی را جبران کرده و در سال های کم یا بدون بحران نیز خوزستان بتواند سهم بیشتری را برای تولید برق در کشور بر عهده گرفته و مازاد آن را به شبکه سراسری برق منتقل کند.
قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به ساخت 2 نیروگاه مدرن کلاس 'F' در کشور با اولویت خوزستان بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی، توجه بیشتر به انرژی های تجدیدپذیر خورشیدی، استفاده از تجهیزات و مولدها و نیروگاه های جدید مانند نیروگاه مدرن و استفاده از پست های GIS برای مقابله با گردو غبار در دستور کار قرار دارد.

مدیر وبسایت

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi.