اخبار

کاش بابا آب نمی‌داد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شرکت های صنعت آب وفاضلاب به نقل ازایرنا هشدارها و اخطارها برای کمبود آب شرب شهرستان ساوه از سوی مسوولان بارها و بارها از اواسط بهار امسال تاکنون در رسانه ها و تبلیغات محیط شهری گفته شده است.

به طوریکه بنرهایی با عنوان هایی همچون «بدون تعارف می گوییم در ساوه آب نیست، بحران کم آبی در ایران جدی است در ساوه جدی تر و به فکر آن باش» در نقاط مختلف شهر توجه هر شهروند نکته بینی را جلب می کند.

این شهرستان شامل چهار شهر ساوه، آوه، غرق آباد و نوبران و ۱۱۵ روستای آن سالانه نیازمند حدود ۳۴ میلیون مترمکعب (۹۵ هزار و ۴۰ مترمکعب در هر شبانه روز) آب شرب است که ۶۰ درصد آن توسط سدالغدیر و ۴۰ درصد نیز توسط چاه‌های حفر شده شرکت آب و فاضلاب تامین می شود.

سدالغدیر هم اکنون تنها ۱۳ درصد ( ۳۶ میلیون متر مکعب - از ظرفیت ۲۷۷ میلیون مترمکعبی) آب را ذخیره دارد.

این وضعیت بحرانی که در نتیجه ادامه روند خشکسالی و کاهش ۴۴ درصدی میزان بارندگی ساوه (بر اساس آمار هواشناسی) طی سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۱ تاکنون) به وجود آمده است و در کنار کاهش میزان ذخیره سد الغدیر ساوه به عنوان تامین کننده ۶۰ درصد آب شرب این شهر، باعث خشک شدن ۹ حلقه از چاه‌های تامین کننده آب آشامیدنی آن شده است.

این وضعیت عرصه را به گونه ای برای ساوجی‌ها تنگ کرده که طبق اعلام «مهدی الیاسی» معاون استاندار و فرماندار ویژه ساوه به ایرنا، تولید و توزیع آب این شهرستان در حال حاضر با بهره‌برداری از تمام ظرفیت منابع آب شرب و وارد مدار شدن چاه‌های در اختیار شهرداری ها و دستگاه‌های اجرایی در وضعیت سربه‌سر قرار دارد.

گفته ها گویای رنگ قرمز این بحران بوده اما دیده ها در برخی موارد مانند شست و شوی معابر و خودروها در این وضعیت بحرانی در سطح شهر ساوه حکایت از احساس خطر نکردن برخی شهروندان نسبت به رنگ سرخ این چالش عظیم دارد.

هنگام بردن دخترم به مهدکودک شاهد رفتار عجیب یک شهروند ساوجی (مردی میانسال) نسبت به آب بودم که صبح هر روز شلنگ به دست نه فقط جلوی در خانه خودشان بلکه نصفی از کوچه را شست و شو می دهد، چند ثانیه در چشم‌هایم خیره می شود و طوری که انگار اصلا حرف هایم را نشنیده شلنگ را داخل می برد و در را می بندد، با خودم می گویم کاش بابا آب نمی داد بلکه فرهنگ استفاده بهینه از آن را آموزش می داد.

درحالی که مشکل کمبود آب با توجه به قرارگیری در فصل گرما و احتمال کم بارندگی ها تا فصل پاییز بر تامین آب شرب ساوجی‌ها سایه افکنده، «محسن کریمی» سرپرست شرکت آب و فاضلاب ساوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در چهار ماه امسال میزان مصرف مشترکان ساوجی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود سه درصد افزایش دارد.

وی افزود: سرانه مصرف آب در شهر ساوه ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر بوده که این عدد نسبت به متوسط مصرف استاندارد و به نسبت سایر مناطق کشور بالاتر است به گونه ای که ۵۶ درصد مشترکین شهر بیش از الگو، مصرف دارند این درحالی است که با رعایت الگوی مصرف می توان ۶۰ درصد مشکلات بحران آب را برطرف کرد.

کریمی گفت: عدم استفاده از آب برای مصارف غیر شرب همانند شست و شوی درخت و معابر و آبیاری باغچه، کاهش جریان و مقدار آب هنگام استحمام، مسواک، شست و شو از جمله اقدامات لازم برای مدیریت مصرف از سوی شهروندان است.

ابتدای تیر سال جاری همزمان با تشدید بحران آب در این شهرستان در جلسه کمیته بحران در خصوص مدیریت آب مقرر شد که برخی تمهیدات از جمله مدیریت مصرف و کاهش فشار، تجهیز و بکارگیری چاه های اضطراری برای تامین کسری آب انجام شود.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب ساوه یادآور سد: در این مدت با نصب و راه اندازی یک دستگاه الکتروپمپ در تصفیه خانه آب شهر ساوه، حفاری و تجهیز ۲ حلقه چاه جدید، ظرفیت انتقال آب تصفیه شده به شهر در حدود ۷۰ لیتر در ثانیه معادل ۶ هزار و ۴۸ متر مکعب در هر ۲۴ ساعت افزایش یافته تا از غلظت رنگ قرمز این مشکل کاسته شود و در کنار آن حفر و تجهیز یک حلقه چاه دیگر نیز در دستور کار است.

وی یادآور شد: نیاز آبی شهر ساوه یک هزار و ۱۰۰ لیتر برثانیه معادل ۹۵ هزار و ۴۰ متر مکعب در شبانه روز و کمبود آن ۱۶۰ لیتر برثانیه معادل ۱۳ هزار و ۸۲۴ متر مکعب در هر ۲۴ ساعت بوده که با نصب و راه اندازی این دستگاه ۴۴ درصد از کمبود آب شرب این شهر تامین شده است.

قطعا یک دست صدا ندارد و برای رهایی پایی که در کفش این بحران گیر کرده باید دست مردم و متولیان باهم در تقلای رهایی این پا برآیند.

 

انتهای پیام/

Search