اخبار

تدوین برنامه‌ای برای تامین آب پایدار باوجود کاهش بارش‌ها

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شزکت های صنعت آب وفاضلاب کشور  «علی اکبر محرابیان» امروز (شنبه- هفدهم مهرماه) در حاشیه نخستین جلسه شورای جهاد آبرسانی و در جمع خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار ایرنا افزود: برنامه تدوین شده، آب مورد نیاز بخش شرب، کشاورزی و صنعت را تامین خواهد کرد.

وی ادامه داد: البته پیش بینی های ارائه شده حاکی از آن است که سه ماهه پاییز بارش ها کمتر از حد طبیعی است ولی زمستان وضعیت بهتر خواهد بود.

وزیر نیرو گفت: پیش بینی ها از اسم شان پیدا است و ما سال هایی داشته ایم که پیش بینی ها محقق نشده است.

محرابیان افزود: چنانچه پیش بینی محقق شود در نظر داریم منابع را به گونه ای مدیریت کنیم تا با کاهش بارش ها بتوانیم آب مطمئن و پایدار را تامین کنیم.

وی ادامه داد: تلاش می شود در بخش کشاورزی نیز با آب موجود بهترین کارایی را ایجاد کرد.

وزیر نیرو همچنین بر رعایت الگوی کشت به خصوص در برخی مناطق کشور تاکید کرد.

محرابیان گفت: به همه زیرمجموعه ها توصیه کرده ام حوضه به حوضه وضعیت منابع آب را بررسی و گزارش کنند تا با همکاری مردم و بخش کشاورزی شاهد یک اتفاق خوب باشیم.

وزیر نیرو در ادامه از آبرسانی به روستاها و مناطق محروم، به‌عنوان یکی از موضوع ها مهم در دولت سیزدهم نام برد.

محرابیان افزود: برای اجرای این سیاست، شورایی در وزارت نیرو تشکیل شد که شورای جهاد آبرسانی نام دارد و منظور این شورا ایجاد یک تمرکز در بین نخبگان صنعت آب و گروه‌های جهادی، خیران و موثران در این بخش است.

وی ادامه داد: این شورا در پی آن است که با ایجاد تمرکز، بسیج اعتبارات و استفاده از ظرفیت‌های قانونی و اجرایی این وزارتخانه، بتواند موضوع آبرسانی را به مناطق مختلف کشور به‌ویژه بحث روستاها و مناطق محروم را در مدت زمان معین در اولویت قرار داده و به روستاهای فاقد آب و روستاهایی که منابع آب لازم و مطمئن ندارند، آبرسانی کند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: امروز نخستین  جلسه شورا را تشکیل دادیم و در خصوص منشور این شورا گفت‌وگو کردیم. اعضا همه یک‌زبان بودند که اقدام های مدنظر را بتوانیم در مدت زمان معینی به ثمر برسانیم.

وی افزود: طی قولی که دادیم تا پایان دولت سیزدهم درصد برخورداری روستاها را که در حال حاضر ۷۵ درصد است، به رقم ۹۰ درصد برسانیم؛ این مهم به این معناست که باید کاری خیلی جدی و جهادی صورت بگیرد تا بتوانیم به این میزان برخورداری در جمعیت روستایی کشور برسیم.

محرابیان خاطرنشان کرد: باید بتوانیم اعتباراتی که در حال حاضر در بودجه است را محقق و جذب کنیم و از توان گروه‌های مختلف خیری و جهادی که در حال حاضر حدود ۱۵۰ گروه فعال و تخصصی این موضوع را دنبال می‌کنند، بهره‌مند شویم.

وزیر نیرو ادامه داد: در مدت زمان معینی اینچنین پروژه‌ها را شناسایی کرده و به مردم معرفی خواهیم کرد. گروه‌های جهادی‌ را که می‌توانند در این زمینه به وزارت نیرو کمک کنند نیز شناسایی کرده و با محوریت شرکت‌های آبفای استانی از توان و پتانسیل آن‌ها استفاده کنند.

وی افزود: سال آبی ۹۹ - ۱۴۰۰ را که پشت سر گذاشتیم، یکی از کم بارش‌ترین سال‌ها در بین ۵۰ سال اخیر بود و میزان بارش‌ها نیز ۳۷ درصد نسبت به شرایط عادی کاهش داشت.

وی گفت: این مهم موجب کاهش جدی ذخایر مدیریت آب کشور شد تا جایی که امروز در مجموع حدود ۱۹ میلیارد متر مکعب ذخیره داریم.

محرابیان ادامه داد: این موضوع می‌طلبد که در بخش‌های مختلف حوزه مصرف و تقاضای خود را مدیریت کنیم تا بتوانیم این شرایط سخت را پشت سر بگذاریم و ان‌شاءالله شاهد بارش‌های وسیع باشیم تا ذخایر تامین و سدها نیز پر از آب شود.

Search