اخبار

امضای تفاهم نامه آبفای کشور با عتبات عالیات برای تامین آب شرب روستایی / بهبود آبرسانی به ۸۰۰۰ روستای محروم کشور

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی شزکت های صنعت آب وفاضلاب به نقل از ایلنا، علی اکبر محرابیان در مراسم امضای تفاهم‌نامه طرح آبرسانی شهید سلیمانی ستاد بازسازی توسعه عتبات عالیات با آبفای کشور در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 25 درصد روستاهای کشور از آب شرب بهداشتی محروم هستند حتی در برخی نقاط شبکه احداث شده اما همچنان از آب سالم محروم هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در کوتاه  مدت روستاها به آب شرب دسترسی پیدا کرده و میزان برخورداری را از 75 درصد به بیش از 90 درصد برسانیم.

وی افزود: ما در نظر داریم که 10 هزار روستایی را که فاقد شبکه آب سالم و پایدار هستند در چارچوب اقدام ملی و مردمی آبرسانی کنیم و بر این اساس مرکزی به نام جهاد آبرسانی زیر نظر شورای جهاد آ‌برسانی به وجودآوردیم. با راهبری این شورا در این اولین گام بین 31 آبفای کشور و قرارگاه امام حسن قراردادی برای اجرای پروژه آبرسانی به 7100 روستا منعقد شد. 

وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد که این تعداد روستا (7100) طی مدت سه سال از آب شرب مطمئن برخوردار شوند. 

وی خاطرنشان کرد: تاکنون آبرسانی به این روستاها به صورت سیار بود و حتی ممکن بود که به روستاهای دورتر آبی نرسد و یا با تأخیر به آب دسترسی پیدا کنند که مردم را نیز گلایه‌مند کرده بود. 

 محرابیان با بیان اینکه عتبات عالیات کار آبرسانی به روستاها را بر عهده گرفته است ابزار امیدواری کرد که در گام بعدی شاهد با شیم طرح‌ها به گونه‌ای اجرا شوند که روستاها از شرایط خوبی برخوردار باشند. 

وی گفت: نکته مهم اینکه عتبات از کمک‌های مردمی ارتزاق می‌کند ما نیز در جهاد آبرسانی در نظر داریم از ظرفیت مردم و خیرین نسبت به آبرسانی اقدام کنیم و پروژه‌هایی هم در این راستا تعریف شده است. 

وزیر نیرو با اشاره به تفاهم امروز گفت: خیرین با مدیریت عتبات کار آبرسانی را به ثمر خواهند رساند و امیدواریم که این اقدام الگویی برای تامین آب شرب محرومین کشور باشد.

تبدیل شبکه آبرسانی سقایی به ایستگاه ثابت در برخی روستاهای کشور

به گزارش خبرنگار ایلنا مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در این مراسم گفت: به دنبال امضای تفاهم‌نامه میان ستاد بازسازی عتبات عالیات و‌ شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، شبکه آبرسانی در برخی از روستاها از حالت سقایی خارج شده و به ایستگاه ثابت تبدیل می‌شود.

حمیدرضا جانباز گفت: ستاد بازسازی عتبات عالیات نگاه ویژه‌ای به موضوع آب دارد که همین نگاه، ایده شکل‌گیری این تفاهم‌نامه بوده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وزیر نیرو هم تاکید بسیاری بر موضوع ساماندهی شبکه آبرسانی در روستاها داشت تا در روستاهایی که شبکه آبرسانی نداریم و مردم مشکلاتی دارند، آبرسانی از حالت سقایی که سبب انتظار مردم برای رسیدن تانکرهای آب شده بود، خارج شده و به ایستگاه ثابت آب شرب تبدیل شود که نتیجه آن منجر به امضای این تفاهم‌نامه شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه این اتفاق شروع بسیار خوبی در آستانه بزرگداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است، افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات از محل کمک‌های مردمی اقدام به خرید و نصب مخازن ثابت و تعدادی کانتر سیار کرد و از سوی دیگر ما در مجموعه وزارت نیرو هم آب بخشی از این روستاها را تامین می‌کنیم.

مشارکت ستاد بازسازی عتبات عالیات در طرح آبرسانی به روستاهای محروم

در ادامه وزیر اسبق نیرو و عضو شورای جهاد آبرسانی نیز گفت: ستاد بازسازی و توسعه عتبات عالیات، با رقمی معادل ۹۰ میلیارد تومان قرار است طرح آبرسانی به روستاهایی که با تانکر سیار آبرسانی‌می‌شوند را بر عهده گیرد.

مجید نامجو  اظهار داشت: ستاد عتبات عالیات تاکنون همکاری‌های جهادی بسیاری انجام داده است که از جمله آن می‌توان به ماموریت اربعین و اسکان زائران اشاره کرد؛ از همین رو ما در مواردی که بتوانیم خدمات دیگری هم به مردم ارائه کنیم به صورت جهادی اعلام آمادگی کردیم. 

او افزود: سال گذشته در پویش مهر حاج قاسم را با بودجه ۴۰ میلیارد تومان موکب‌هایی در سراسر ایران انجام دادیم و همچنین از محل کمک‌های مومنانه اقداماتی در راستای بازسازی منازل و همچنین طرح‌های آبرسانی کوچک ارائه کردیم و این تجربه اندوخته‌‌ای بود که ما داشتیم.

نامجو بیان کرد: با هماهنگی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشورتصمیم گرفتیم ما هم در طرح آبرسانی به روستاها کمک کنیم، جمع‌بندی چنین تصمیمی این شد که در طرح تفاهم با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) طرح آبرسانی به روستاهایی که با تانکر سیارآبرسانی می‌شوند را ستاد بازسازی و توسعه عتبات عالیات به عهده گیرد.

وزیر نیروی اسبق گفت: در گفت‌گوهای انجام شده با شرکت مهندسی آب و‌فاضلاب کشور، طرح آماده شد و قرار است با کمک ۲۵۰۰ موکب در سراسر کشور این روستاها را تا سالگرد بعدی شهادت سردار سلیمانی آبرسانی کنیم. جمع‌بندی بودجه مورد استفاده هم درحدود ۹۰ میلیارد تومان است که از مواکب جمع‌آوری شده و در سراسر کشور هزینه خواهد شد.

به گزارش ایلنا، تفاهم‌نامه همکاری‌ بین شرکت آب و فاضلاب کشور و ستاد بازسازی و توسعه عتبات عالیات در راستای بهبود آبرسانی به 8000 روستای مناطق محروم کشور، با حضور وزیر نیرو در قالب پویش آبرسانی "باران مهر" به امضا رسید.

 در قالب این طرح که با عنوان طرح آبرسانی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، در حضور "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو، به امضای حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و جلال مآب رئیس ستاد بازسازی و توسعه عتبات عالیات رسید، با بسیج امکانات و ‌‌توانمندی موکب‌های سراسر کشور، همچنین خیرین، سازمان‌ها و نهادهای همسو و مسئول در کشور، مستقرکردن مخازن ثابت در روستاهای هدف و تهیه خودروهای سیار آبرسانی، این امکان فراهم خواهد شد تا از طریق پُرشدن مخازن ثابت توسط خودروهای آبرسانی سیار، مردم روستاها در تمام شبانه‌روز امکان برداشت آب را از تانکرهای ثابت داشته باشند.

بر اساس این گزارش، در سال نخست اجرای این طرح که از دی ماه 1400 شروع و تا دی ماه 1401 به پایان می‌رسد، 10 درصد روستاها تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت و بر اساس نتایج حاصله از اجرای طرح در سال اول برای مابقی روستاها در سال‌های آینده برنامه‌ریزی خواهد شد.

این گزارش حاکی است، این طرح برای نخستین بار به ابتکار شهید قاسیم سلیمانی در زلزله سال 1397 کرمان اجرا شد که در آن با توجه به فراخوان سردار سلیمانی، بعد از اتمام مراسم اربعین، همه موکب‌ها به کمک زلزله زدگان این استان رفته و تمام امکانات سرمایه‌ای اربعین را با کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده گسیل دادند.

همچنین این کمک‌ها در اوایل سال 1398 به سوی استان‌های سیل‌زده سرازیر و با توزیع کمک‌های معیشتی، طبخ و توزیع غذای گرم و کمک‌هایی نظیر پوشاک و وسایل خانگی در آن مناطق اقدام شد، به همین دلیل این طرح به نام طرح آبرسانی "شهید حاج قاسم سلیمانی" نیز نامگذاری شده است.

انتهای پیام/

Search